Zmiany w przepisach dotyczących fotelików dla dzieci
Sejm uchwalił nowe przepisy dotyczące stosowania fotelików dziecięcych w samochodach.
Znika wcześniejsza granica wieku 12 lat i teraz o bezpieczeństwie dziecka będzie decydował wzrost. Najbardziej kontrowersyjne jest zezwolenie na przewóz trzeciego dziecka na kanapie bez fotelika.

Obniżone kryterium wzrostu
To co najważniejsze w nowych przepisach, to obniżenie kryterium wzrostu. Teraz na tylnej kanapie będzie można przewozić dzieci bez fotelika od wzrostu 135 cm (wcześniej granica ta była ustalona na 150 cm). W ten sposób dostosowano prawo do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej. Według ekspertów rozwiązanie to jest pomyłką, bo naraża dzieci na obrażenia głowy wskutek pogorszonej ochrony bocznej oraz urazy klatki piersiowej i narządów wewnętrznych, znajdujących się w podbrzuszu i jamie brzusznej. Urazy te wnikają z nieprawidłowego przebiegu pasa bezpieczeństwa, który jest projektowany pod kątem osób dorosłych.

Trzecie dziecko na kanapie bez fotelika
Kolejna ważna zmiana to wprowadzanie zakazu przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami starszej konstrukcji, niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Nie wolno także przewozić dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa. Nowe prawo dopuszcza przewożenie trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa, bez fotelika na środku tylnej kanapy, kiedy dwa miejsca boczne kanapy oraz miejsce z przodu już są wyposażone w foteliki, a montaż kolejnego fotelika z tyłu wyklucza konstrukcja samochodu. Według ekspertów zalegalizowanie takiego działania zagraża zdrowiu i życiu dziecka siedzącego na środku kanapy bez fotelika.

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Zwolnienie z zapinania pasów
Wiadomo konkretnie, kto będzie zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Zezwolenie dotyczy: kobiet w ciąży, zespoły medyczne, taksówkarzy, instruktorów lub egzaminatorów szkolących przyszłych kierowców, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej. Również osoby posiadające odpowiednie zaświadczenia lekarskie nie będą musiały zapinać pasów.


źródło: www.superauto24.se.pl

Skorzystaj z usług naszego biura i dołącz do zadowolonych klientów.

ul. T. Kościuszki 26
09-300 Żuromin

514 812 288
731 306 106
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny otwarcia
pn-pt: 8:oo – 16:oo
sob: 9:oo – 13:oo